V torek, 3. 10. 2017, so na naši šoli potekale srednjeveške delavnice. Udeležili smo se jih učenci od 1. do 9. razreda vključno z učenci podružnične šole Lovrenc. Izvedli so jih člani Kulturno umetniškega društva Baron. Pričele so se ob 9. uri in potekale vse do 13. ure. Na koncu so nam še prikazali srednjeveški ples, ki smo ga tudi sami odplesali. Na šoli je bil tudi dvorni norček, ki nas je vse spravil v dobro voljo. Ta dan je bil vsem zelo zanimiv in vsak si ga bo zapomnil po svoje. Fantje so bili navdušeni nad lokostrelstvom in orožarno, dekleta pa nad plesom in kaligrafijo.

Predstavitev delavnic:

V tiskarski in knjigoveški delavnici smo spoznali Gutenbergovo tiskarno in izdelali en izdelek.
V delavnici orožarstva smo se seznanili z različnimi vrstami orožja, predstavili so se nam tudi vojščaki in njihova oprema.
V plesni delavnici smo se naučili malomeščanski ples iz 15. stoletja.
Naučili smo se izdelati tudi milo in se preizkusili v pranju perila.
Vsak učenec si je izdelal svoj kos papirja.
Spoznali smo srednjeveška igrala in igre, animiral pa nas je dvorski norček.
Naučili smo se izdelati lok ter se preizkusili v streljanju z otroškim samostrelom.
Starejši učenci smo prisluhnili zgodbi o Krjavlju, mlajši pa zgodbi o kraljični.
Seznanili smo se tudi s kaligrafsko pisavo.
Spoznali smo grbe slovenskih dežel in osnove heraldike.
Prav tako smo se seznanili z osnovami lončarstva in poskusili izdelati izdelek na lončarskem kolesu.
Na koncu smo še bili priča prikazu osnov kovaštva in kako se s pomočjo meha naredi žerjavica.

Nia Bauman, 7. b
(Šolsko novinarstvo)