ZDAJ, TUKAJ, ZATE

 Oktober je tradicionalni mesec požarne varnosti. Gasilska zveza Slovenije letos pozornost namenja požarni varnosti v stanovanjskih blokih in stolpnicah. 4. 10. je PGD Talum Kidričevo v sodelovanju z različnimi intervencijskimi službami za učence pripravilo poučen dan dejavnosti pod sloganom: »Zdaj, tukaj, zate.« Zjutraj je na šoli potekala vaja evakuacije, po vaji pa smo se preselili v Park mladosti, kjer so učenci na poučnem poligonu z 19 igrami spoznavali delo gasilcev, policistov in reševalcev. Na prvi postaji so morali po načrtih sestaviti gasilni aparat. Na drugi postaji so se seznanili z gibanjem dima po hiški, na tretji pa z gasilskimi uniformami za različne priložnosti. Na 4. in 5. postaji jim je medicinsko osebje pokazalo, kako oskrbeti poškodovanca ter kako oživljati s pomočjo defibrilatorja. Na 6. postaji so skozi pantomimo spoznali delo gasilcev. Na 7. postaji so z zavezanimi očmi poskušali skozi labirint spraviti žogico do cilja. Na 8. postaji so jim policisti povedali in prikazali svoje delo, spoznali pa so tudi policijskega psa in konje. Člani PGD Lovrenc so na 9. postaji s pomočjo simulatorja prikazali, kako se pogasi požar. Na 10. postaji so člani PGD Hajdina seznanili otroke z osnovno opremo za gašenje in naredili napad iz vozila, na 11. postaji pa so se preizkusili v vaji z vedrovko. Na 12. postaji so morali iz zadimljenega prostora prinesti določene predmete, na 13. postaji pa so bili priča prikazu, kaj se zgodi, če v vročo olje vlijemo vodo. Na 14. postaji so morali skozi cev spraviti vodo do vedra, na naslednji postaji pa so poskušali iz cevi, katera je imela luknje, žogico z vodo spraviti na površje. Učencem je še bila posebej zanimiva 16. postaja, ko so si lahko dali duška v napihljivem gradu. Na 17. postaji so tekmovali z ročnikom, na 18. postaji pa so z obroči poskušali zadeti tarče. Na zadnji postaji so z zavezanimi očmi skušali speti cevi.

Učenci so na vsaki postaji zelo uživali, pokazali svojo vedoželjnost in verjamemo, da so osvojili mnoga uporabna znanja.

Jasna Medved

(fotoutrinki)