STROKOVNO PREDAVANJE O ANAFILAKSIJI ZA PEDAGOŠKE DELAVCE

Alergije so zelo pogoste sodobne bolezni. Na to vplivajo različni dejavniki sodobnega načina življenja in dela. Alergijske bolezni niso samo bolezni odraslih, ampak tudi otrok. Da bi znali otrokom ustrezno pomagati oz. nuditi v šoli takojšnjo prvo pomoč, smo v okviru Sekcije za otroke Društva pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije iz Maribora v goste povabili asist. dr. Majo Skerbinjek Kavalar, dr. med., spec. pediatrije, ki je predavala o anafilaksiji in uporabi avtoinjektorja adrenalina. Predavanje je potekalo v sredo, 29. 3. 2017, v večnamenskem prostoru OŠ Kidričevo. Udeležili so se ga vsi pedagoški delavci šole in vrtca.

Anafilaksija je zelo huda alergična reakcija. Najpogosteje jo sprožijo alergeni v hrani, piki žuželk in nekatera zdravila. Razvije se v času od nekaj minut do dveh ur po stiku z alergenom. Prizadene predvsem dihala, obtočila in kožo. Pomembno je, da takoj ukrepamo. Ob anafilaktični reakciji je zdravilo adrenalin prva izbira. Aplicira se v zgornjo lateralno stran stegna. Pred, med in po aplikaciji adrenalina s samoinjektorjem je potrebno bolnika namestiti v ležeči ali vsaj polsedeči položaj.

Jasna Medved

(fotogalerija)